Najít zajímavé, ale zároveň dostatečně jednoduché a přehledné čtení pro malé začínající čtenáře někdy není snadné. Při výběru je důležité vědět, jak bychom při učení měli postupovat, co by dítě již mělo znát a jakým způsobem má číst.

Díky těmto znalostem můžeš vybrat vhodnou knihu s dostatečně dlouhými kapitolami, velkými písmeny i přehledným dějem, kterému dítě při čtení porozumí.

Denně číst a číst

Prvňáček si musí četbu opakovat bez výjimek každý den.

Čtení ve škole bohužel nestačí, protože se během hodiny musí střídat všechny děti ve třídě, a na jedno z nich tak zbývá maximálně pár minut hlasitého čtení.

Proto je tolik důležité trénovat i doma. Některé malé čtenáře ale neustálé opakování stejného textu ze slabikáře nudí a ztrácí tak motivaci. Z tohoto důvodu je vhodné dítěti pořídit vlastní zábavnou knihu. Čtení nahlas by pak mělo trvat asi 10 až 15 minut denně.

čtení pro prvňáčky

Dítě musí obsahu zároveň rozumět

Nenechávej potomka číst cokoliv ho napadne. Není totiž až tak podstatné, jak rychle dítě čte nebo jestli už nedělá chyby.

Mnohem důležitější je porozumění textu – prvňáček zkrátka musí vědět, o čem zrovna čte. Učebnice a pracovní sešity jsou na základě toho plné různých doplňujících cvičení, které si toto porozumění ověří. Při čtení knihy si po skončení kapitoly s dítětem popovídej, o čem daná pohádka byla, jaké byly hlavní postavy a co se v ní odehrálo.

Důležitá je i atmosféra

Neméně důležitá je i atmosféra během čtení. Dítě by tato aktivita měla bavit, mělo by se na ni těšit a užít si ji hezky v klidu.

Díky tomu si do budoucna vybuduje návyk a bude čtení pokládat za jakýsi způsob relaxace.

Docílit toho lze tak, že si budete číst knihy v rámci večerního rituálu, nebo nadšenému čtenáři dovolíš číst kdykoliv si během dne přeje. Není vhodné jej neustále okřikovat, vstupovat do řeči při každé drobnější chybě a jevit nezájem prováděním jiné činnosti při četbě.

pro prvňáčky

Tipy na vhodné knihy

Skvělé knihy pro první čtení vydávají například nakladatelství Grada, Portál nebo Albatros. U Albatrosu se jedná o edici „První čtení“, ze které můžeme zmínit například titul Kvak a Žbluňk od Arnolda Lobela. Portál sází na čtení pomocí takzvané genetické metody, na jejímž principu je psána knížka Do pohádky se zvířátky. 

Jaké další knížky doporučujeme?

Nezbedníci

O čem kniha je?
Byli jednou chlapečkové a ti moc a moc zlobili. Jeden pořád lezl do výšek, druhému se vůbec nechtělo chodit, jiný pokreslil, co se dalo. Další okusoval tužky a tamhleten… úúúú, ten si pořád strkal prst do nosu. A co teprve ti ostatní! S takovými nezbedníky si rodiče mnohdy nevěděli rady. Ale na každého jednou dojde – uvidíte, že zlobit se nevyplácí!

Úsměvné starosti vrabce Kašpara

O čem kniha je?
Čtyři milé příběhy jedné vrabčí rodinky. Samička snesla malá vajíčka, o která se pečlivě starala. Táta vrabec také pomáhal a se samičkou se na hnízdě spravedlivě střídal. Netrvalo dlouho a na svět se vyklubala roztomilá ptáčátka. Tím začíná vyprávění o tom, jak vrabčí mláďata poznávají svět kolem sebe.