Každý člověk má svůj osobitý vkus i v případě knih. Jeden miluje fantasy, jiný zase romantickou četbu, někdo nedá dopustit na poezii. Sestavit seznam těch nejlepších knih všech dob je tak velmi obtížné, nejednoznačné a hlavně neobjektivní. Existují však tituly, které se zaryjí pod kůži opravdu každému. Jsou to nadčasová díla oblíbená po celém světě nejen u učitelů literatury, ale u naprosté většiny těch, kteří je četli. 

Takových knih samozřejmě existuje mnohem více, než jsme schopni v tomto článku zmínit. Mezi ty nejoblíbenější autory, které jistě znáš i ty, můžeme zařadit třeba Williama Shakespeara, Dostojevského, Tolstého, Hemingwaye, J. K. Rowling, Tolkiena nebo třeba Stephena Kinga. Pojď se však dozvědět něco o klasikách, jejichž názvy sice zná každý, ovšem jejich děj už tak často ne.

Žebříček nejlepších knih všech dob
TOP
1. Pýcha a předsudek
2. Jako zabít ptáčka
3. Malý princ
4. Velký Gatsby
5. Obraz Doriana Graye


Pýcha a předsudek

Nejznámější anglický román od Jane Austen pochází z 18. století a pojednává o životě mladé Elizabeth, její inteligenci a bystrosti, v kontrastu s pokrytectvím a zlobou okolí. Děj se odehrává na anglickém venkově a je zde vyobrazena tehdejší snaha matek dobře vdát své dcery. Dílo se dočkalo velmi povedených filmových adaptací.

Autor:
Jane Austen

Žánr:
Román

Počet stran:

295

České vydání:
2008


Jako zabít ptáčka

Naprostý základ četby zejména v USA, odkud také příběh pochází. Odehrává se ve 20. století, je psán z pohledu dvou malých dětí a hlavní postavou je nevinný černoch, který je souzen za znásilnění bílé ženy. Dílo vyhrálo Pulitzerovu cenu a vyvolalo v Americe velké ohlasy.

Autor:
Harper Lee

Žánr:
Román

Počet stran:

356

České vydání:
2009


Malý princ

Říká se, že malého prince bychom si měli přečíst hned několikrát za život, a pokaždé v jeho jiné etapě. S tím budeš souhlasit už po druhém přečtení. Člověk v tomto uhrančivém příběhu plném různých myšlenek najde vždy něco jiného a při každém dalším přečtení zjistí, že se na knihu dívá z trochu jiného pohledu. Malý princ je zkrátka nesmrtelné dílko s půvabnými ilustracemi, které si zamiluješ.

Autor:
Antoine de Saint-Exupéry

Žánr:
Novela

Počet stran:

94

České vydání:
2005


Velký Gatsby

Tato kniha tě hned po prvních stranách přenese do nespoutaných dvacátých let v New Yorku a ukáže život tehdejší smetánky v kontrastu s lidmi z běžné společnosti. Hlavní postavou je bohatý Gatsby, který se roky snaží získat zpět svou ztracenou lásku Daisy. Tragicky romantický příběh vypráví jejich společný přítel Nick Carraway. Pokud se ti Velký Gatsby líbil, určitě tě zaujme i jeho povedená filmová adaptace s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Autor:
Francis Scott Fitzgerald

Žánr:
Román

Počet stran:

150

České vydání:
1991


Obraz Doriana Graye

Obraz Doriana Graye je trochu náročnější čtení vhodné pro středoškoláky a dospělé. Příběh této knihy je však tak hluboký a poutavý, že ti nedá spát, dokud jej nedočteš do konce. Pojednává o mladém chlapci Dorianovi, který se jednoho dne setká s Henrym Wottonem a malířem Basilem. Ti tolik obdivují jeho krásu, že Basil neodolá a zvěční Doriana na plátně. Obraz však odmítá komukoliv ukázat a věnuje ho právě Dorianovi. Ten se na základě obdivu těch dvou začne nezdravě zajímat nejen o svůj vzhled, ale také o neřesti, které život nabízí. Všechny zlé skutky se však odráží na jeho tváři v obraze namalovaném Basilem.

Autor:
Oscar Wilde

Žánr:
Román

Počet stran:

248

České vydání:
1999