Čtení knih v originálním znění s sebou nese celou řadu výhod. Tou první je rozhodně fakt, že si titul můžeš přečíst prakticky hned, jak vyjdou první zahraniční výtisky. Při čtení originálu také nepřijdeš o klasický autorův styl, a v neposlední řadě se jedná o skvělý způsob, jak se daný jazyk lépe naučit.

Pokud ovšem nejsi rodilý mluvčí a nemáš letité zkušenosti a znalosti, může být přelouskání knihy v angličtině skutečný oříšek, který však stojí za to rozlousknout.

Čtení jako efektivní způsob učení

Umět dobře alespoň jeden světový jazyk se dnes považuje za naprostý základ.

Hodit se ti to bude všude – při cestování, ve škole, při ucházení se o pracovní místo i při pouhém brouzdání po internetu. Dobře se ho naučíš jen tak, že si budeš neustále rozšiřovat slovní zásobu a procvičovat. A k tomu je čtení knih v angličtině jako stvořené.

čtení anglické knížky

Young adult na začátek

Pro mírně pokročilé angličtináře je dobré začít s něčím jednodušším. Nepouštěj se tedy do klasiků s náročným slovním projevem, který je složitý i pro rodilého mluvčího, a vyber si raději něco oddechovějšího.

Ideálním žánrem je například young adult literatura. I v této kategorii najdeš kvalitní tituly s dobrým příběhem, které jsou však zároveň velmi čtivé a jazyk, kterým autor píše, je spíše jednoduchý.

Nejdřív čeština, potom angličtina

Každou knihu, kterou si pro čtení v angličtině vybereš, si nejdřív přečti v češtině. Velmi ti to usnadní orientaci v ději v případě, že zrovna některým slovíčkům nebo větám nerozumíš.

A když jsme u těch slovíček – na pomoc si můžeš vzít slovník. Mnozí lidé s tím ale mají spíše problém, protože když drží slovník v ruce, mozek prostě stávkuje a čeká na to, než to za něj někdo přeloží. Neznámá a často se opakující slovíčka si proto vypisuj na papír a vyhledej si je až po přečtení kapitoly.

jak číst anglické knihy

Vyzkoušej čtecí aplikaci

Za zkoušku stojí také různé čtecí aplikace. Po jejich otevření si zvolíš příběh, který si chceš přečíst. Ten se na obrazovce mobilu, tabletu nebo třeba čtečky zobrazí v angličtině. Po kliknutí na jakékoliv slovo se objeví rámeček s překladem a výslovností. Aplikace jsou skvělé pro začátečníky, nicméně ne vždy je překlad stoprocentní a dává smysl.

Doporučené knihy v angličtině

Níže přidáváme další tipy. Koukni se rovněž na naši nabídku všech knih v angličtině.

Paper Towns

O čem kniha je?
Hrdinou je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, který má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne ho do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy.

Me Before You

O čem kniha je?
Romantický příběh o dvou lidech, kteří nemají nic společného, dokud jim láska k nohám nepoloží celý svět. S ním však i otázku, jak vysokou cenu je člověk ochoten zaplatit za štěstí toho, koho miluje. Jen těžko si lze představit více nesourodou dvojici než náladového a depresivního Willa a jeho novou optimistickou a upovídanou ošetřovatelku Louise.