Empress Dowager Cixi: The Concubine Who Launched Modern China

Tahle není skladem

Hlídáček je v pozoru

  • Popis
  • Podrobnosti

A woman, an Empress of immense wealth who was largely a prisoner within the compound walls of her palaces, a mother, a ruthless enemy, and a brilliant strategist: Chang makes a compelling case that Cixi was one of the most formidable and enlightened rulers of any nation. Cixi led an intense and singular life. Chosen at the age of 12 to be a concubine by the Emperor Xianfeng, she gave birth to his only male heir who at four was designated Emperor when his father died in 1861. In a brilliant move, the young woman enlisted the help of the Emperor’s widow and the two women orchestrated a coup that ousted the regents and made Cixi sole Regent. Untrained and untaught, the two studied history and politics together, ruling the huge nation from behind a curtain. When her boy died, Cixi designated a young nephew as Emperor, continuing her reign till her death in 1908. Chang gives us a complex, riveting portrait of Cixi through a reign as long as that of her fellow Empress, Victoria, whom she longed to meet: her ruthlessness in fighting off rivals; her curiosity to learn; her reliance on Westerners who she placed in key positions; and her sensitivity and desire to preserve the distinctiveness of China’s past while overturning traditions (she, as Chang reveals–not Mao, as he claimed–banned footbinding) and exposing its culture to western ideas and technology.

SKU: 9780224087445 Kategorie: , , , GTIN: 9780224087445
Rychlé doručení nebo osobní odběr na 7 pobočkách v ČR.

Zajímá vás přesný stav knihy?

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.

Poslat dotaz

Možnosti doručení

Objednané knihy doručujeme do 3 pracovních dnů do České republiky a Slovenska. Pro zákazníky máme také možnost osobního odběru na 7 pobočkách.

Česká republika

Praha - Radlická 520/117 (Zdarma) CO2 neutrální 
K vyzvednutí od pondělí 13. 4.
Praha - Dukelských Hrdinů 909/50 (29 Kč) CO2 neutrální 
K vyzvednutí od středy 15. 4.
Praha - M. Cibulkové 386/40 (29 Kč) CO2 neutrální 
K vyzvednutí od středy 15. 4.
Brno - Cyrilská 7 (29 Kč) CO2 neutrální 
K vyzvednutí od středy 15. 4.
Ostrava - Tyršova 20 (29 Kč) CO2 neutrální 
K vyzvednutí od středy 15. 4.
Olomouc - Pekařská 8 (29 Kč) CO2 neutrální 
K vyzvednutí od středy 15. 4.
Zlín - Dlouhá 497 (29 Kč) CO2 neutrální 
K vyzvednutí od středy 15. 4.
Balíkovna (69 Kč)
Doručení do úterý 14. 4.
Zásilkovna (69 Kč)
Doručení do úterý 14. 4.
Doručení na adresu (89 Kč)
Doručení do úterý 14. 4.

Slovensko

Zásilkovna (69 Kč)
Doručení do úterý 14. 4.
GLS (89 Kč)
Doručení do středy 15. 4.

Co o nás říkají naši zákazníci?

Všechno naše úsilí a pečlivost se vyplácí. Zákazníci nás chválí za kvalitní služby, vstřícnost a knihy ve skvělém stavu, a to nás nesmírně těší!

Ověřený zákazník
100%
Velká spokojenost jak s komunikací obchodu, tak s doručením. Doručení proběhlo bleskově. A kniha je v perfektním stavu. Opravdu jsem to nečekala, že bude takto vypadat - jako nová. Děkuji
Simona Vlasáková
100%
Super nápad dávat knihám druhý život.
Markéta
100%
Knihy jsou ve velmi dobrém stavu. Na jedné knize byl malý flíček a pracovník obchodu mně volal, jestli budu knihu chtít s tímto defektem. Velmi slušné jednání, rychlé vyřízení. Velká spokojenost.
Ověřený zákazník
100%
Knihy již nakupuji pouze zde. Jsou vždy v perfektním stavu. Děkuji